Zasady rozliczania podatku VAT w ramach tzw. pakietu e-commerce

Zasady rozliczania podatku VAT w ramach tzw. pakietu e-commerce

autor: fapartners

Jakich zmian mogą spodziewać się przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż w modelu e-commerce?

Polskie przedsiębiorstwa działające w sektorze e-handlu coraz chętniej wykorzystują duże platformy handlowe, tzw. marketplace w swojej działalności. Zarówno polskie Allegro, jak i międzynarodowy Amazon dają możliwość sprzedaży towarów w Polsce, ale również poza granicami kraju. Tutaj z pomocą ma przyjść nowe rozwiązanie w zakresie rozliczania podatku VAT w ramach tzw. pakietu e-commerce. Jest to pakiet skierowany do sprzedawców, którzy handlują z osobami prywatnymi będącymi obywatelami Unii Europejskiej. Jakich zmian mogą spodziewać się przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż w modelu e-commerce?

 

Chcąc skorzystać z tego rozwiązania i rozpocząć sprzedaż towarów w UE w uproszczonej formie, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Poniżej zostaną zaprezentowane wszystkie korzyści wynikające z tej procedury. Trzeba też pamiętać, że korzystanie z uproszczonego rozliczania podatku VAT w ramach VAT OSS  (tzw. punkt kompleksowej obsługi, one stop shopnie jest obligatoryjne. Mogą się na nie zdecydować jedynie przedsiębiorcy, dla których takie rozwiązanie jest korzystne.

Wdrożenie procedury VAT OSS. Jakie zasady obowiązują jednoosobową działalność gospodarczą?

Procedura VAT OSS weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Spowodowała ona, że sprzedaż towarów na rzecz osób prywatnych została uproszczona pod względem podatkowym. Jest to szczególnie użyteczne dla przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż przez Allegro lub Amazon. Co ciekawe, z prostszego rozliczania podatku VAT od sprzedaży towarów mogą korzystać zarówno płatnicy podatku, jak i osoby, które nie są płatnikami podatku VAT.

Ważną zasadą jest limit sprzedaży, którego nie można przekroczyć, chcąc korzystać z unijnej procedury VAT OSS. Wynosi on 10 000 euro dla rocznej sprzedaży towarów do wszystkich krajów Unii Europejskiej. Po jej przekroczeniu uproszczona procedura nie ma już zastosowania. Zatem jeżeli przedsiębiorstwo ma dużą sprzedaż zagraniczną, to nie będzie mogło z niej skorzystać.

Kto może skorzystać z uproszczonej procedury VAT OSS?

Korzystanie z VAT OSS jest dobrowolne i jest kierowane do wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą na sprzedaży towarów w Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla jednoosobowych działalności gospodarczych, które przeważnie nie uzyskują wysokich kwot ze sprzedaży zagranicznej poprzez Allegro lub Amazon. Aby zarejestrować się do VAT OSS, trzeba złożyć odpowiedni formularz w formie elektronicznej. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie internetowej. Warto pamiętać, że korzystając z tej unijnej procedury, organem właściwym do rozliczeń podatku będzie Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Ważne jest też, że deklaracja musi być podpisana podpisem kwalifikowanym, a nie profilem zaufanym. Nie każdy przedsiębiorca posiada taki podpis, więc możliwe jest ustanowienie pełnomocnika. Jest to jednak usługa płatna i wymaga złożenia dodatkowej deklaracji. Z pewnością jest to pewne utrudnienie, ale korzyści płynące z rejestracji mogą być dużo większe.

Korzyści rozliczania podatku VAT w ramach pakietu e-commerce

Podstawową zaletą rejestracji w unijnej procedurze VAT OSS jest prostota rozliczeń podatku VAT. Szczególnie jednoosobowe działalności gospodarcze często nie mają wiedzy w zakresie płatności VAT w innych krajach UE. W takim wypadku procedura VAT OSS jest odpowiedzią na kłopoty z prawidłowym opłaceniem podatku, ponieważ dzięki niej wszystkie podatki są rozliczane w jednym kraju. Oczywiście jeśli prowadzisz firmę e-commerce i szukasz profesjonalnego wsparcia w zakresie księgowości Twojej firmy – nawet jeśli działasz poza granicami Polski – zespół FA Partners jest do Twojej dyspozycji!

Poza prostszym systemem dla przedsiębiorców zyskują oni realny zysk finansowy, który polega na zmniejszeniu wymagań biurokratycznych. Dzięki temu godziny zaoszczędzone na sporządzaniu deklaracji dla każdego kraju, do którego realizowana była sprzedaż, można wykorzystać na działalność operacyjną i marketingową. Dzięki jednej deklaracji zmniejsza się również ryzyko popełnienia błędu i konieczności korygowania wysyłanych zestawień.

Jak należy rozliczać podatek VAT na nowych zasadach w ramach pakietu e-commerce?

W ramach pakietu e-commerce sprzedawca np. na Allegro lub Amazonie zobowiązany jest do ustalenia poprawnej stawki VAT dla każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Wystawiane faktury nie są jednak dołączane do pliku JPK_V7, a do innej deklaracji (VIU_DO). Dzięki wysłaniu jej do poprawnego Urzędu Skarbowego możesz ująć całość sprzedaży w jednej deklaracji i rozliczyć się poprawnie w jednym kraju.  Sprawdź również formularze elektroniczne VAT na stronie podatki.gov

Należy pamiętać, że deklarację VIU_DO składa się kwartalnie, więc to także optymalizuje ilość związanej z nią pracy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że przewalutowanie na PLN powinno być wykonane według kursu EBC na ostatni dzień rozliczeniowy.

Potrzebujesz więcej informacji w sprawie VAT OSS? Zapraszamy do kontaktu