Jak przygotować firmę na ewentualny kryzys?

Jak przygotować firmę na ewentualny kryzys?

autor: fapartners

Prowadzenie firmy to nie tylko sukcesy, ale i komplikacje. Po okresie prosperity, czyli najwyższego poziomu produkcji i zatrudnienia, może przyjść tendencja spadkowa i kryzys. Przyczynia się do tego także sytuacja na rynkach światowych, spowodowana pandemią koronawirusa. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak przygotować firmę na ewentualny kryzys? I co ma z tym wspólnego dyrektor finansowy na godziny? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Kiedy spojrzymy na mapę dostarczoną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) z 2020 roku widać, że globalny kryzys wywołany pandemią COVID-19 dotknął prawie wszystkie państwa na świecie:

Źródło grafiki: https://www.bbc.com/news/business-51706225

Oznacza to, że również wiele przedsiębiorstw znalazło się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Coraz częściej przedsiębiorcy zadają sobie pytania związane z utrzymaniem firmy przy życiu i rozwojem biznesu w tych trudnych czasach. Poniższe rady mogą pomóc niejednej firmie wyjść z opresji, lub nawet się przed nią uchronić!

 

Kryzys a strategia działania

W sytuacji, gdy naszej firmie grozi kryzys, pamiętajmy – tylko spokój może nas uratować. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą złagodzić jego skutki i zapewnić firmie przetrwanie.

Warto zacząć od optymalizacji kosztów firmy. Nie oznacza od razu to konieczności zwalniania pracowników. Koszt pozyskania i przygotowania wykwalifikowanego pracownika do pracy to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taki wydatek musielibyśmy ponieść krótko po pokonaniu kryzysu, co mogłoby ponownie wpędzić naszą firmę w kłopoty. Zamiast tego, warto rozdzielić koszty na stałe i zmienne i wraz z pracownikami wypracować sposoby na pozyskanie oszczędności, np. obniżyć budżet na podróże służbowe.

W sytuacji zagrożenia kryzysem szczególnie ważne jest dbanie o płynność finansową przedsiębiorstwa, na którą składają się: należności, zobowiązania i poziom gotówki na koncie. Gdy firma wpada w kłopoty finansowe, zaczynają się opóźnienia w płatnościach. Warto sprawdzać, czy klienci opłacają faktury w terminie. Oprócz pilnowania innych należy przyjrzeć się płatnościom w naszej firmie. Jeśli koszty są wyjątkowo duże, można spróbować renegocjować terminy płatności z kontrahentami.

Odpowiednio wysoki stan gotówki na koncie zapewnia naszej firmie bezpieczeństwo. Przyszłość nigdy nie jest pewna i w czasie prosperity warto zadbać, aby w razie kryzysu posiadać odpowiedni poziom oszczędności. To krok, który pozwala na metodyczne działanie w kryzysie, zamiast podejmowania nerwowych, często pochopnych decyzji. Czas kryzysu nie jest najlepszym momentem dla firmy, aby podejmowała ryzykowne i kosztowne inwestycje. Lepiej wstrzymać się z nimi do momentu wyjścia na prostą.

Prowadzący firmy handlowe powinni przyjrzeć się swoim stanom magazynowym i przeanalizować je. Należy zastanowić się, na ile miesięcy sprzedaży pozwalają jeszcze obecne stany magazynowe i czy w momencie kryzysu ceny towarów zmaleją lub wzrosną. Ważne jest posiadanie alternatyw na wypadek, gdyby towaru zabrakło u dostawcy. Warto zadbać o dywersyfikację i zmniejszyć prawdopodobieństwo straty.

Większość dużych firm funkcjonuje w oparciu o kredyty obrotowe. Aby taki kredyt został przedłużony, firma musi być wypłacalna. Konieczne jest zatem pilnowanie stanu zadłużenia przedsiębiorstwa i stabilności finansowej.

„Będąc w środku całego zamieszania, może być nam trudno zobaczyć, co robimy nie tak” – mówi Tomasz Zapała z FA Partners. W takiej sytuacji druga para oczu może być na wagę złota, szczególnie gdy mówimy o doświadczonym specjaliście. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi usługa stwarzająca możliwość wynajęcia dyrektora finansowego na godziny (tzw. CFO on demand). FA Partners oferuje Państwu taką możliwość.

 

W czym może pomóc CFO na godziny?

 

Dyrektor finansowy na godziny pomoże Państwu zadbać o trzy podstawowe płaszczyzny finansów w firmie:

 

Rentowność – zewnętrzny CFO obiektywnie oszacuje, czy środki, które wkładamy w działalność firmy, rzeczywiście przynoszą współmierne zyski. Może się okazać, że konieczne jest wprowadzenie jakichś zmian.
Płynność – dyrektor finansowy na godziny sprawdzi, czy Państwa firma jest w stanie terminowo regulować swoje zobowiązania.
Struktura finansowania majątku – CFO on demand dobierze optymalne narzędzia finansowania tak, aby zapewnić bezpieczeństwo majątku właścicieli przedsiębiorstwa oraz optymalną stopę zwrotu zainwestowanego majątku.

Dyrektor finansowy przeprowadzi także dla Państwa dokładną analizę danych historycznych i stworzy model przyszłości finansowej firmy. Zadaniem zewnętrznego CFO jest pokazanie przedsiębiorcy aspektów, w których możliwe jest wprowadzenie usprawnień. Ponadto, ekspert jest w stanie z wyprzedzeniem przewidzieć zagrożenie, co pozwoli firmie ustrzec się przed ewentualnymi błędami w przyszłości.

Zatrudnienie zewnętrznego dyrektora finansowego daje możliwość optymalizacji kosztów w miejscach, w których nie doszukiwałaby się ich osoba zaangażowana w swój biznes. Zewnętrzny dyrektor finansowy pozwala na lepsze kontrolowanie wydatków. Firmy, które zmagają się z kryzysem, często nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie dyrektora finansowego w pełnym wymiarze godzin. Dlatego wychodzimy do naszych klientów z propozycją wynajęcia CFO na godziny” –komentuje Tomasz Zapała, biegły rewident, doradca restrukturyzacyjny i Managing partner w FA Partners.

 

Zalety CFO na godziny

 

Skorzystanie z usług zewnętrznego dyrektora finansowego może zapewnić firmie szereg korzyści. Profesjonalne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa pozwala przede wszystkim na wzrost jego produktywności, co jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu. Ponadto, racjonalne zaplanowanie przyszłości firmy i strategii jej rozwoju daje nadzieję na uniknięcie kłopotów finansowych. Sprawia to, że razie ewentualnego kryzysu, firma będzie podejmowała racjonalne decyzje zamiast nerwowych kroków.

„Koszty wiążące się z wynajęciem dyrektora finansowego na godziny mogą zaprocentować w przyszłości i spowodować większe zyski przedsiębiorstwa, co doprowadzi do wzrostu bezpieczeństwa finansowego prowadzonej przez nas firmy. W razie ewentualnego kryzysu przedsiębiorstwo będzie miało zapewnioną poduszkę finansową. Wreszcie ostatnie i najważniejsze – prowadząc własną firmę, nie musimy znać się na wszystkim. Skorzystanie z usług CFO on demand pozwala na skoncentrowanie się na innych aspektach funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa, np. marketingu” – dodaje Anna Nowakowska-Madany z FA Partners.

Finanse to kluczowy czynnik decydujący o sukcesie prowadzonego biznesu. Prawidłowe zarządzanie finansami firmy może doprowadzić do ogromnego sukcesu, niewłaściwe natomiast – wpędzić przedsiębiorstwo w kryzys. Aby przeanalizować ryzyko i zapewnić bezpieczeństwo finansowe swojej firmie, warto skorzystać z usług CFO na godziny, który stworzy model finansowy przedsiębiorstwa i podpowie, jak najlepiej nim pokierować, aby uchronić się przed ewentualnym kryzysem.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z outsourcingu CFO – zapraszamy do kontaktu! Więcej można przeczytaj w innym naszym artykule “Twój Dyrektor Finansowy

 

Zespół FA Partners zapewni wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy zatroszczą się o finanse Państwa firmy.