Obniżka stawki VAT usługi kosmetyczne
Obniżka stawki VAT na usługi kosmetyczne już pewna
Zostało opublikowane rozporządzenie obniżające stawkę VAT na usługi kosmetyczne. Obniżka obowiązuje od 1 kwietnia 2024 r. W związku ze zmianą stawki VAT może się okazać konieczne ustalenie właściwej klasyfikacji świadczonych usług kosmetycznych oraz przeprogramowanie kas rejestrujących.
Obecnie stawką obniżoną VAT w wysokości 8% objęte są w Polsce usługi fryzjerskie. W rozporządzeniu w sprawie obniżonych stawek VAT zakres tej preferencji został rozszerzony o inne świadczenia zaliczane do tzw. sektora „beauty”, tj. niektóre usługi kosmetyczne. W ten sposób zarówno usługi fryzjerskie, jak i usługi kosmetyczne, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 96.02.1, będą traktowane tak samo pod względem wysokości opodatkowania VAT.
Zakres preferencji w obszarze usług kosmetycznych został określony przy wykorzystaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (grupowanie PKWiU 96.02.1 Usługi fryzjerskie i pozostałe usługi kosmetyczne) – zob. tabela.
1 | 96.02.13.0 | Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure |
2 | ex 96.02.14.0 | Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu |
3 | 96.02.19.0 | Pozostałe usługi kosmetyczne |
Stawką obniżoną w wysokości 8% zostały zatem objęte określone zabiegi kosmetyczne, takie jak np.: pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.
Nie wszystkie usługi uznawane potocznie za usługi kosmetyczne takimi są według klasyfikacji PKWiU. Takimi usługami nie są np. inwazyjne jak usługi tatuażu, czy piercingu. Niektóre z nich są też klasyfikowane jako zabiegi medyczne, które – po spełnieniu wymogów zawartych w ustawie o VAT – mogą korzystać ze zwolnienia z tego podatku.
Z tego powodu może się okazać, że część zakładów kosmetycznych aby skorzystać ze stawki 8% będzie musiała ustalić, które ze świadczonych zabiegów mogą korzystać ze stawki 8%, a które nie. Można to zrobić występując o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Trzeba też pamiętać, aby zmienić stawkę VAT w kasie rejestrującej.
Podstawa Prawna
Rozporządzenie Ministra Finansów 14 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2024 r. poz. 387
Ewa Sławińska
prawnik, redaktor naczelna „MONITORA księgowego”.
Źródło: INFORLEX Firmy i biura rachunkowe publikacja z serii INFORLEX
Copyright © 2024 INFOR PL S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.